Kniha LEGIODOMY

54.90 

Kniha o Legiodomoch je prvou ucelenou štúdiou Legiodomov – súboru štyroch blokov bytových domov a troch rodinných dvojdomov, ktoré sa nachádzajú pozdĺž Ursínyho ulice v Bratislave. Legiodomy majú nespochybniteľnú hodnotu, no napriek tomu nie sú dodnes pamiatkovo chránené.

Kniha je rozdelená na 3 časti – o Histórii / o Architektúre / o Architektoch

× × ×  V prvej časti sa dozviete o tom, ako veľmi kritická bola situácia vo výstavbe bytov v Bratislave po prvej svetovej vojne. Dozviete sa, čo sa nachádzalo v okolí Račianskeho mýta pred postavením Legiodomov, a ako sa toto prostredie menilo v čase až do súčasnosti. Aké všetky tunajšie stavby zanikli, pričom ostala po nich už len spomienka. Dočítate sa, ako Legiodomy vyzerali pôvodne, akou premenou prešli v priebehu niekoľkých desaťročí . . . alebo o tom, že ich stavba musela byť prerušená a Legiodomy takmer neboli postavené.

× × ×  Druhá časť je venovaná architektúre Legiodomov. Súčasťou je podrobný popis a analýza priestorov bytov, spoločných priestorov i obchodných prevádzok, samozrejmosťou je rozbor fasád a interiérov. Dozviete sa, ako vyzeral typický byt v Legiodomoch v pôvodnom stave, ako vyzerali interiéry rodinných dvojdomov na vrchu dnešnej Ursínyho ulice, alebo aké nebadané rozdiely možno pozorovať medzi jednotlivými blokmi. Obsahom knihy je taktiež podrobná dokumentácia všetkých zachovaných pôvodných prvkov, ktoré sa z Legiodomov čoskoro úplne vytratia.

× × ×  V poslednej časti knihy sa dočítate, kde architekti Dušan Jurkovič a Jan Pacl hľadali inšpiráciu pri návrhu Legiodomov, ktoré stavby sa im stali vzorom. Navštívime ďalšie slovenské a české mestá, kde si predstavíme menej známe stavby Jurkoviča a Pacla, na základe ktorých odhalíme, ktorý z dvojice architektov sa výraznejšie podieľal na tvorbe Legiodomov.

Kniha LEGIODOMY s podtitulom História a rozbor bytového súboru Legiodomy od architektov Dušana Jurkoviča a Jana Pacla. Kniha je plná nových poznatkov o súbore Legiodome, ktoré sú výsledkom niekoľkoročného kunst-historického výskumu. Kniha obsahuje množstvo dobových, doteraz nepublikovaných fotografií a kompletnú fotografickú dokumentáciu pôvodných prvkov Legiodomov. Súčasťou je komparácia s ďalšími dobovými stavbami.

Autor

Leosh Kolář

Rok vydania

2024

Počet strán

272

Väzba

Tvrdá šitá, farebná tlač

Žáner

História, Architektúra

ISBN

978-80-974780-0-1