Pánske tričko I. MATUŠÍK – Obchodný dom Slimák

22.90 

Čierne pánske tričko s dielom jedného z najvýznamnejších moderných slovenských architektov Ivana Matušíka. Architektova tvorba vychádzala z tradície funkcionalizmu, pričom Matušík vždy reagoval na dobové trendy v európskej a svetovej architektúre.

Projekt Obchodného domu Slimák bol jedným z prvých projektov Ivana Matušíka. Projekt vznikol na konci 50. rokov a zrealizoval sa v prvej polovici rokov šesťdesiatych. Stavba sa nachádza v časti Nové Mesto v Bratislave, v tesnej blízkosti bývalého zváračského ústavu. U odbornej verejnosti mala stavba výrazne pozitívny ohlas už v čase jej vzniku a bola s rešpektom prijatá českými architektmi.

Obchodný dom na prvý pohľad upúta svojím kruhovým pôdorysom. Po celej výške presklená vnútorná strana kruhovej stavby slúži(la) pre prístup návštevníkov do jednotlivých obchodných prevádzok. Naopak pre zásobovanie slúžili vstupy z vonkajšej strany „kruhu“. V centre sa nachádzalo átrium, kde bola umiestnená fontána inšpirovaná japonskou záhradou. Pri fontáne bola vysadená smútočná vŕba a umiestnená skala. Tento harmonizujúci prírodný prvok bol výrazným kontrastom voči modernej železobetónovej stavbe s uplatneným pohľadovým betónom.

Matušík taktiež uplatnil dekoratívne prvky – ako vejárovitú dlažbu, alebo dierované tehly vytvárajúce zaujímavé textúry. V 90. rokoch stavba prešla výraznými (nevhodnými) úpravami, kedy bol obmurovaný celý priestor obchodného strediska, alebo zrušené átrium s fontánou, ktoré nahradil vnútorný pavilón s výťahmi.

→ Pozri všetky výrobky s architektonickými dielami Ivana Matušíka.

S
M
L
XL
XXL
Vymazať
Kategórie: , Tagy: ,

Čierne pánske tričko so zobrazením budovy Obchodného domu Slimák, postaveného v 60. rokoch. Autorom projektu bol architekt Ivan Matušík. Vyrobené zo 100% bavlny vyššej gramáže 190g/m². Materiál je jemný, príjemný na dotyk, vhodné na každodenné nosenie. Profesionálna potlač vysokej kvality s dlhou životnosťou. Možné prať na 60 °C. Odporúčané pranie na 30 °C. Posielané v ručne maľovaných krabičkách akrylovými farbami.

Farba trička

Čierna

Farba potlače

Biela

Materiál

100% bavlna

Potlač

Professional Flex Technology

Starostlivosť

Pranie do 60 °C | Nečistiť chemicky | Nebieliť | Sušička: nie | Nežehliť potlač