Pánske tričko J. SLAVÍČEK – Benzínka bratov Zikmundovcov

22.90 

Čierne pánske tričko so zobrazením budovy bývalej čerpacej stanice, ktorá sa nachádzala na Račianskej ulici v Bratislave, oproti bývalému zváračskému ústavu (dnes Ministerstvo spravodlivosti). Jednalo sa o vôbec prvú „benzínku“ na Slovensku a v Bratislave. Budovu nechali postaviť známi bratia Zikmundovci, ktorí mali v 30. rokoch najväčšiu sieť čerpacích staníc v Česko-slovensku.

Rudolf a Oldřich Zikmundovci začali obchodovať s olejom, petrolejom a benzínom v 20. rokoch. O dekádu neskôr už boli česko-slovenskou jednotkou v prevádzkovaní čerpacích staníc. Stanica na Račianskej ulici vznikla v 40. rokoch, bolo tu možné tankovať benzín i naftu. Zaujímavý dizajn stavby má na svedomí český architekt Jan Slavíček, ktorý je taktiež autorom benzínky v českom Hradci Králové. V tomto prípade sa jedná o jednu z mála zachovalých stavieb tohto typu, budova dnes slúži ako drive-in kaviareň Cross Cafe.

Stanicu na Račianskej ulici tvorili dva železné masívne nosníky, ktoré niesli prestrešenie ústiace do eliptickej budovy s preskleným výkladom. Čerpacia stanica slúžila svojmu účelu až do 70. rokov. V 90. rokoch bol objekt obstavaný múrom a vznikol tu priestor pre výkup druhotných surovín, ktorý fungoval niekoľko desaťročí. V roku 2021 bol objekt pridaný na zoznam pamätihodností mesta, čo však nezamedzilo odstráneniu jeho posledných zvyškov. Torzo stanice bolo odstránené developerom, avšak s úmyslom zvyšky zrekonštruovať a vrátiť na pôvodné miesto.

→ Pozri aj dámske tričko s benzínkou na Račianskej ulici

S
M
L
XL
XXL
Vymazať
Kategórie: , Tagy: ,

Čierne pánske tričko s budovou prvej čerpacej stanice v Bratislave zo 40. rokov. Autorom projektu bol český architekt Jan Slavíček. Vyrobené zo 100% bavlny vyššej gramáže 190g/m². Materiál je jemný, príjemný na dotyk, vhodné na každodenné nosenie. Profesionálna potlač vysokej kvality s dlhou životnosťou. Možné prať na 60 °C. Odporúčané pranie na 30 °C. Posielané v ručne maľovaných krabičkách akrylovými farbami.

Farba trička

Čierna

Farba potlače

Biela

Materiál

100% bavlna

Potlač

Professional Flex Technology

Starostlivosť

Pranie do 60 °C | Nečistiť chemicky | Nebieliť | Sušička: nie | Nežehliť potlač