Obraz „Nová Tržnica od Matušíka“

59.00 

Originál maľba na starú, kedysi používanú (na niektorých miestach sa nachádzajú drobné dierky od špendlíkov) korkovú nástenku v drevenom ráme, ktorá dostala nový život. Maľba akrylovými farbami zobrazuje segment mestskej tržnice v Bratislave z 80. rokov od architekta Ivana Matušíka. Objekt budovy je redukovaný do jednoduchých geometrických tvarov v dvoch farbách bielej a červenej, pre zvýraznenie kontrastov farieb je pozadie čiastočne namaľované čiernou farbou.

Ivan Matušík patrí k najvýznamnejším slovenským architektom. Jeho tvorba vychádzala z tradície funkcionalizmu, pričom Matušík vždy reagoval na dobové trendy v európskej a svetovej architektúre. Motív Novej tržnice je dostupný aj sériovo na pánskych a dámskych tričkách.

→ Pozri všetky výrobky s architektonickými dielami Ivana Matušíka.

1 na sklade

Kategória: Tagy: ,

Dielo „Nová Tržnica od Matušíka“ od Leosha Kolářa, rok 2022, signované v pravom rohu.

Po zmene funkcie pôvodnej bratislavskej tržnice v centre meste na Námestí SNP, vznikol projekt pre vybudovania novej budovy mestskej tržnice. Architekt Matušík vytvoril návrh umiestnený na okraji centra mesta, na Trnavskom mýte. Návrh bol v súlade so strojovou estetikou, pričom tvarom budova pripomína veľké parníky. Presklenú modernú budovu tvorí železobetónový skelet, kde sa nachádzajú dva bloky s obchodnými prevádzkami, ktoré sú situované na prízemí i poschodí. Vonkajší plášť tvoria vysoké okná, strecha je pokrytá červenými plechmi s ikonickými valcovitými výduchmi, parter je dekorovaný neomietnutou tehlou.

Tržnica od svojho počiatku na začiatku 80. rokov do dnešných dní slúži svojmu pôvodnému účelu. Dlhé roky sa však ignorovala potreba rekonštrukcie najmä vnútorných priestorov. „Nová tržnica“ na Trnavskom mýte bola dlhé roky miestom kde akoby zastal čas, vďaka čomu však bola živou pripomienkou niekdajšej doby. Až v roku 2021 sa začalo s rekonštrukciou celej budovy, s postupnou modernizáciou interiéru, našťastie so zachovaním pôvodnej idey autora.

Autor

Leosh Kolář

Rok výroby

2022

Veľkosť

90 x 60 cm (výška x šírka)

Materiál

Akryl, Drevo, Korok

Farba

Biela, Červená, Čierna, Hnedá

Spôsob výroby

Maľovanie