PODPORTE vydanie knihy o LEGIODOMOCH

Milí kamaráti, už dlhšie som avizoval na svojom Instagrame leosholar, že pracujem na vydaní knihy o bratislavskom bytovom súbore Legiodomy, vrátane rodinných domov na vrchu Ursínyho ulice, ktoré boli súčasťou projektu architektov Dušana Jurkoviča a Jana Pacla. V Legiodomoch som i ja sám vyrastal, preto som sa ako niekdajší študent Dejín umenia a architektúry, pred pár rokmi rozhodol napísať o týchto domoch diplomovú prácu. Priebeh písania bol veľmi náročný a trval vyše jedného roka, konečná „diplomovka“ tak mala vyše 400 strán. Moja práca však stála zato, keďže sa dočkala skvelého hodnotenia a ocenenia za najlepšiu ročníkovú prácu. Na základe toho som bol profesormi vedený k oficiálnemu vydaniu. No a teraz, po niekoľkých rokoch je to tu. Obsah knihy prešiel úpravou, vznikli nové fotografie a kniha sa pomaličky dáva graficky dokopy.

Kniha je rozdelená na tri časti, prvá informuje o histórii Legiodomov, o procese pred a počas výstavby, aj o nasledujúcich zmenách architektonického diela a blízkeho okolia Legiodomov od ich vzniku do súčasnosti. Druhá časť je venovaná rozboru architektúry Legiodomov, informuje o vnútorných dispozíciách priestorov, stvárnení fasád, a taktiež o interiérovom zariadení bytov a spoločných priestorov. Posledná tretia časť sa venuje prístupe architektov, rozoberá ich možné inšpirácie a informuje o ich ďalšej tvorbe, pričom dôraz je zameraný na českého architekta Jana Pacla, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou má výraznejší vplyv na stvárnení Legiodomov ako Dušan Jurkovič, čo je úplne nový pohľad na tieto stavby. Všetky kapitoly sú doplnené množstvom súčasných i historických fotografií.

Na jeseň tohto roku sa projekt vydania knihy dostane na startlab.sk, kde bude možné podporiť jej vydanie zakúpením výtlačku v predpredaji. Avšak, aby k vydaniu vôbec došlo, je potrebný dostatočný počet záujemcov o knihu, inak sa ju skrátka neoplatí vydať. Preto už teraz v predstihu, zisťujem koľkí z Vás by o knižku mali záujem. Ak mi chcete s týmto pomôcť, napíšte mi Váš email, a akonáhle sa vydanie posunie dopredu, budem Vás informovať.

Ďakujem pekne 🙂

Hneď ako bude spustený (časovo obmedzený) predpredaj, budem Vás informovať. Napíšte mi Váš email, aby Vám nič neuniklo.